2012. október 26., péntek

3 alapszabály, ha önállóan vágsz bele...

Vannak olyan bátor és magabiztos nők, sőt férfiak is, akik érzik magukban az elhivatottságot arra, hogy otthonukat (vagy akár csak egy helyiséget az otthonukban), szakértő segítsége nélkül, önállóan tervezzenek meg.
Ez egyáltalán nem is elítélendő ötlet, hiszen a saját munkánk gyümölcse a legédesebb, és ha jól sikerül, méltán büszkélkedhetünk vele barátaink, ismerőseink előtt, sőt akár még lakberendezési magazinok színes oldalán is.
A feladat azonban bár nem lehetetlen, korántsem olyan egyszerű, mint amilyennek először tűnik.
A tervezést általában hosszú inspirálódás előzi meg, amikor próbál az ember képet alkotni róla, hogy vajon melyik stílus az, ami igazán közel áll hozzá. Általában a legelszántabbak is itt szokták feladni :). Mivel papír alapú és online magazinok tömkelege létezik és áraszt el minket a csodásabbnál csodásabb fotókkal, az embernek annyi minden megtetszik, hogy végképp elbizonytalanodik, mit is szeretne. Ilyenkor vagy lakberendezőhöz fordul mégis, vagy mindent megvesz ami megtetszik, ám a végeredmény sajnos elkeserítő lesz, vagy nagyjából sikerül eltalálni a kívánt hatást, és akkor már csak 1-2 "apró" dolgot kell mégis megváltoztatni, mint pl. a falszín, vagy a kanapé kárpitja... Vaaaaagy tisztában van az alapvető szabályokkal, és ámulatba ejtő lesz a látvány.
 
Hát... én most ezeket az alapszabályokat szeretném veletek megosztani, mert a kedvenc stílus mindenkinek más, a legjobb természetesen ha egyedi, és csak ránk jellemző, de az alapszabályok a harmónikus végeredményhez mindig ugyanazok.
 
0. szabály: ha a most divatos tone-in-tone irányzatot alkalmazzunk, (azaz ugyanannak a színnek az egymáshoz közel álló árnyalatait, és csak azt), akkor nem nagyon tudunk melléfogni, azonban a végeredmény sokszor egyhangú, "bemutatótermes" lesz, hiába gyönyörű, nem lesz "életszerű".
Mint például ez:
vagy ez:
 
 
1. alapszabály: a színek szabálya 70-20-10
 
Válasszunk egy alapszínt, (esetleg két, egymással harmonizálót), ami tetszik, és alkalmazzuk ezt a helyiség 70 %-ában. Ez általában a falak és a padló szokott lenni, mint legnagyobb összefüggő felület, vagy esetleg a padlóra tervezett nagy méretű szőnyeg.
A következő 20 %-ban alkalmazzunk az előzőekkel harmonizáló vagy éppen kontrasztos újabb színt, célszerű a bútorkárpitot, a függönyöket, és más olyan berendezési tárgyat választani ebbe a csoportba, ami még hangsúlyosan megjelenik.
A maradék 10 % legyen az összes többi kiegészítő, a dekoráció, vázák, képek, gyertyák, lámpák, virág, és még sorolhatnánk.
 
Íme néhány gyönyőrű "iskolapélda" :)



 
 
2. alapszabály: minták
 
Ennek is lehetne egy 0. alapszabálya, mert tulajdonképpen minták nélkül is lehet élni, akkor megint nem kockáztatunk. De minek? :) Nem olyan nagy ördöngősség a  minták kombinálása sem, csak hagyatkozzunk a szemünkre, és felejtsük el a régi beidegződéseket, amiről azt hisszük, hogy szabály, pedig nem is.
Én nem is traktálnálak Titeket ilyen mit mivel, meg mivel ne dolgokkal, két iránymutatás csupán:
- nagy mintákat közepesekkel, vagy kis mintákat közepesekkel kombináljunk. (Kicsiket nagyokkal sose!)
- próbáljunk a minták keverésekor is azonos színtónusban vagy harmonizálóban maradni, és akkor jöhet bármi
Szemléletetés nékül nehéz elképzelni, amit beszélek, tehát a példák:

manda.hu

manda.hu
Korábban már értekeztem a mintákról itt a blogban, ha nem emlékszel már akkor itt meg tudod nézni: http://angelrooms.blogspot.hu/2012/08/minta-minta-hatan.html
Még további rengeteg mintakombinációt gyűjtöttem össze a már többször említett online katalógusomban, amit pedig itt tudtok megnézni:
Meglepő és tanulságos dolgokat látni benne :).
 
3. szabály: figyelemfelkeltés
 
Mindig legyen egy olyan tárgy vagy felület a helyiségben, ami oda belépve azonnal megragadja az ember figyelmét. Lehet ez egy szép, struktúrált falfelület, egy különleges alakú bútordarab, egy óriási kép a falon, vagy egy szokatlan lámpa, vagy bármi, ami feltűnő. Természetesen az előző két alapszabályt nem hagyhatjuk figyelmen kívül a 3. alkalmazásakor sem.
Mindhárom szabály ugyanolyan fontos, egyiket se rendeljük alá a többinek!
 


 
Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy felhívjam a figyelmet arra, hogy olykor a kivétel erősíti a szabályt, és ha igazán bátrak vagyunk, és nem számít ki mit szól, akkor lehet vadulni, és érdemes is!
Íme két példa arra, amikor a 70-20-10 mehet a levesbe, ide mindenből sokat! ;)
 
Ha tetszett a bejegyzés, akkor osszátok meg ismerőseitekkel egyszerűen csak az alábbi ikonokra kattintva.
(Ahol a forrás nincs megjelölve, ott a fotók a pinterest.com oldalról kerültek letöltésre.)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése